Gołębie pocztowe – nasze hobby

O naszym hobby (okiem Ślązoków 🙂 )
Na czym polega sport gołębiarski? Zasady lotowania w różnych Okręgach czasem nieznacznie się różnią, jednak zawsze odbywają się według mniej więcej podobnego schematu. Każdy ptak posiada swoja obrączkę rodową z indywidualnym numerem. Przed rozpoczęciem sezonu lotowego spis gołębi danego hodowcy trafia do siedziby Oddziału (mniej więcej teren jednego powiatu ). Wtedy też ustala się ilość lotów i ich odległość.
Zobacz cały artykuł na tej stronie

Garść wiedzy o historii gołębiarstwa i olimpiadach gołębi pocztowych
Historia wykorzystywania zdolności powrotnolotowych gołębi liczy sobie co najmniej 5000 lat. Tyle też liczy sobie malowidło ścienne w świątyni egipskiej, pokazujące wypuszczenie gołębi przy okazji koronacji faraona, świadczące o używaniu gołębi do przenoszenia wiadomości. Ślady używania gołębi do kolportowania informacji znajdujemy w licznych przekazach pisemnych, rzeźbach i malarstwie. W tych historycznych czasach gołębie pocztowe hodowano i wykorzystywano w celach kurierskich głównie w krajach arabskich, następnie w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie wykorzystywano je do informowania o rezultatach starć wojennych, oblężeniach i ruchach wojsk.
Zobacz cały artykuł na tej stronie

O samych gołębiach pocztowych
Gołąb pocztowy – jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości. Praktyczne wykorzystanie gołębi pocztowych do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu; w Grecji wykorzystywano je jako posłańców przekazujących informacje o zwycięzcach Igrzysk Olimpijskich. W XII wieku muzułmanie w wojnach z Królestwem Jerozolimskim używali ich do wzywania pomocy. Gołębie te powszechnie wykorzystywano w czasie I wojny światowej (zob. Twierdza Boyen). W czasie II wojny światowej zniszczona została populacja polskiej hodowli gołębi pocztowych, kiedy to Niemcy w 1940 roku na terenie Kraju Warty zarekwirowali wszystkie gołębie.
Zobacz cały artykuł na tej stronie

Historia PZHGP
Historia polskiego gołębiarstwa pocztowego, albo sportowego – jak mówimy dzisiaj – nie została jeszcze opracowana. Wiemy, ze także na ziemiach polskich – jak w całym świecie – wykorzystywano znane wszystkim zdolności powrotno-lotowe gołębi od najdawniejszych czasów: przede wszystkim do szybkiego przesyłania informacji o ważnych wydarzeniach np.: zwycięstwach czy klęskach wojennych. W tym tez celu ptaki te zapewne były specjalnie hodowane. Nie zachowało się jednak zbyt wiele tego świadectw.
Zobacz cały artykuł na tej stronie

Poniżej wideo. O naszym hobby opowiada kolega Janusz Zarzyński